Сајтови за возрасни се најдоа во Топ 50 најпосетувани страници во Сингапур

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit
Share on twitter

Table of Contents

Да, добро слушнавте. За нас е толку лесно да користиме Интернет во денешно време, било да е тоа на вашите мобилни телефони или на компјутерот во дневната соба. Поради зголемената пристапност на Интернет во Сингапур, количината на веб сообраќај до страниците за возрасни е несомнено алармантна. Погледнете го рангирањето на Сличенвеб на топ 50 најпосетувани страници во Сингапур и ќе забележите нешто необично. 4 Веб-страници за возрасни или поточно, p * rn-страници, се најдоа на списокот на веб-страници заедно со гиганти како Google, Facebook и Yahoo. Ако не знаевте до сега, 30 проценти од Интернет е преплавен со содржина за возрасни.

Цензуриравме некои зборови бидејќи тие се косат со упатствата за веб-администратори на Google. Но, треба да бидеш добро. Не е толку тешко да се погоди кој збор е кој.

Отворена тајна: Очигледно, некои Сингапурци веќе знаат како брзо да ја заобиколат цензурата со метод што може да го споделиме со вас (Откриено во последниот дел од овој пост ) Psst .. Не се VPN или прокси, само обичен трик. Споделете и лајкувајте, за да знаеме колку лошо го сакате тоа!

Следете нè на Фејсбук за повеќе сочни содржини.


Еве ги 4-те страници за возрасни / P * rn-страници што се најдоа на списокот во моментов:

Similarweb

• X * xx (18)

• Tumblr (19) (втора најпопуларна употреба за Tumblr е содржина за возрасни)

• Х * идеи (21)

• Xh * mster (23)

• П * рнхуб (33)

Како што некои од вас можеби знаат (Како всушност би знаеле?), Некои од овие страници се блокирани од Информативно-комуникациско тело за развој на медиуми во Сингапур ( IMDA )

А. понатамошна анализа од овие статистички податоци е направено на крајот од овој напис.

Пребарувани топ 5 клучни зборови (освен страници за возрасни): Сингапурски P * rn, Сингапур JC Girl Bl * wjob, Singaporean P * rn Tumblr, Singapore P * rn, Singapore P * rn Сајтови

Нов поврзан напис: Популарни Сингапурци од „Тајмс“ бараат Сингапурски П * рн?

P * rn сигурно не се потпира на платформите на социјалните медиуми како средство за извор на сообраќај, за разлика од редовните веб-страници. За да ја потврди оваа изјава, P * rnHub неодамна предизвика паника низ целиот свет и ги преплаши сите свои корисници токму во оваа априлска будала. Водечката веб-страница на p * rn ја оствари најголемата шега со измама на своите корисници да помислат дека овозможиле автоматско споделување видео на сите нивни социјални сметки. Тврдејќи дека новата функција е „револуционерна“, корисниците беа надмудрени, но од страна на P * rnHub беа брзо уверени дека нивното прелистување секогаш ќе биде безбедно и обезбедено со протоколи за криптирање и HTTPS. Добро игран P * rnHub.

prnhub adult sites

Па, како го направија тоа?

Повторно, користејќи P * rnHub во нашата анализа со оглед на тоа што достигна глобален ранг # 21, ќе направиме разделување на неговите извори на сообраќај.

По редослед на обем на сообраќај:

Директен (39,49%) – Може да се категоризира во директни хитови и темно социјално сообраќај. Оваа група на сообраќај обично се состои од периодични и лојални посетители. Зависноста може да биде една од клишите, но неопходни состојки во создавањето на толку многу веб сообраќај до страници за возрасни и деца.

Пребарување (32,97%) – Било да е мрзливо да ја напишете целосната URL-адреса во лентата за адреси или ненадејно губење на меморијата, сообраќајот за пребарување е несомнено примарен извор на сообраќај за која било веб-страница, дури и за P * rnHub. Сепак, она што е уште поалармантно е тоа што сообраќајот за пребарување исто така се состои од посетители кои се ново изложени на p * rnography или воопшто не знаат P * rnHub пред да го пребаруваат. Од 15.161 органски поим за пребарување, „P * rn“ е втор на списокот со неверојатни 9% од вкупниот сообраќај за пребарување. Како што споменавме порано, корисниците бараат и други клучни зборови како што се сингапурски P * rn, Singapore JC Girl Bl * wjob, Singaporean P * rn Tumblr, Singapore P * rn, Singapore P * rn Сајтови, исто така.

Врски (23.05%) – Сообраќај што беше упатен од други веб-страници, главно од други веб-страници и директориуми за возрасни.

Социјално (3,54%) – Не е изненадувачка бројка. Сепак, водечка социјална платформа за P * rnHub е Reddit, а не Facebook (трет на листата).

Реклами (0,72%) – Мал, но суштински извор на сообраќај. Ова е тактика за привлекување нови и несомнени посетители на П * рн.

Пошта (0,24%) – Последно, но дефинитивно не и најмалку важно, билтените се ефективна стратегија за промовирање на многу страници уште од старите добри времиња. Сепак, она што не го добиваме е содржината на овие билтени.

Забавен факт: Visitorsенските посетители бележат пораст, барем за Европа и Соединетите држави . Shareенскиот удел во сообраќајот обично варира од 20-30%, во зависност од земјата.

Бонус – Едноставен трик за бајпас

Најпосетувани страници за пиратска содржина во Сингапур:

Исто така, се забележува дека постои силна позитивна корелација помеѓу страниците за возрасни и пиратската содржина. Како што се гледа во делот за конкуренти и слични страници на овие детални извештаи за страници, сајтовите за пиратски содржини се постојано наведени на врвот на рангирањето.

• Мангафокс (29)

• гомови .до (20)

• Кисаниме (46)

• Бајду (22) ?? Чекај, дали луѓето сè уште го користат Baidu за да преземаат бесплатна музика? Или е само Википедија за Кинезите кои живеат тука?

• thepiratebay.org (49) Како резултат на тоа, Сингапур е рангиран # 9 во врска со пиратеријата преку Интернет во 2016 година.

* Рангирањата се наведени на точката на објавувањето. Затоа, тие непогрешливо ќе осцилираат од време на време.


Најмногу од сè, дури и The Straits Times, рангиран на 28 место, не можеше да се натпреварува со сообраќајот кон страниците за возрасни. Остатокот од рангирањето можете да го проверите на Similarweb. Дали цензурата во Сингапур сега е застарена? Theе се засили ли владата и ќе ги заостри контролите на овие веб-страници? Споделете ги и разоткријте ги вашите пријатели! Запомнете да нè следите на Фејсбук!

Напис поврзан со нови страници за возрасни: Популарните Сингапурци од „Тајмс“ бараат P * rn? (Клучните зборови вклучуваат сингапурски P * rn итн.)

Се чини дека сеуште сте овде, зошто да не проверите детална анализа за тоа како кругови. Ifeивотот ве искористи и го започна својот бизнис?


Воведно видео на IMDA:

Други читања:

Cringe Fest: SGCL 2017 B дивизија (Лига на легенди)

8 видови на NSF во Сингапур (Национална служба)

222 кинески песни што сите сакаме да ги слушаме (серија во два дела)

Популарните Сингапурци од „Тајмс“ бараат P * rn?

Newsletter subscription

Proven tips and tricks to your inbox. We promise we won’t spam!

Guidesify / Copyright © 2020 Guidesify Pte. Ltd. Regn. No. 202012036D. All Rights Reserved.